קמרון 2014

במזרח קמרון חיים 19,000 פליטים  שנמלטו מהאלימות ברפובליקה המרכז אפריקאית השכנה, רובם מוסלמים. בסך הכל נמצאים במחנה 12,000 ילדים שגילם פחות מ-15 שנים, רבים מהם סובלים מתת-תזונה ומשום כך הם רגישים במיוחד למחלות אחרות.

הספורט והכדורגל בפרט, מהווה תשתית לבניית תהליכים חינוכיים-חברתיים-ספורטיביים, דרכם ניתן להתמודד עם מצבים מורכבים שונים וביניהם ללמד איך להתמודד עם מצבים פוסט טראומטיים, על מנת שאלו ישפיעו במידה מועטה ולא יפגעו באיכות חייהם.

 

בין התאריכים 8-20.12.2014 ,נסעו שני מאמני "מפעלות" למזרח קמרון ופעלו בשיתוף פעולה עם משרד החוץ. פעילות זו תואמה עם שגרירת ה-UNDP  בקמרון וארגונים בינלאומיים נוספים. בנוסף, משרד הספורט בראשות שר הספורט עצמו נרתם בהתלהבות למשימה וצירפו מאמנים לפעילות.

 

מטרת הפעילות הייתה לקרב בין אוכלוסיית הפליטים לאוכלוסייה המקומית, לעשות שימוש בכדורגל ככלי להפגת מתח ופתרון סכסוכים, לעודד את אוכלוסיית הפליטים לקיים אורח חיים בריא, לשמח את רוחם של הפליטים ולהעניק הכשרה ופעילות ייחודית בשליחות ישראלית עבור ילדים ונוער במחנות.

במסגרת הנסיעה הגיע צוות "מפעלות" למחנה הפליטים בכפר גאדו וקיים פעילות לכ-3000 ילדים במחנות הפליטים והכשרה מקצועית ל-30 מאמני כדורגל ומתנדבים מקומיים שימשיכו את פעילות "מפעלות" בקמרון לאורך השנה. חשוב לציין כי הפליטים הם מוסלמים אשר לראשונה נפגשו עם ישראלים.

 

הישראלים הראשונים אשר פגשו היו תום וניר, מאמני "מפעלות", שהגיעו עם חולצות כדורים וקונוסים לעשות את הפעילות הכי מהנה שיכולה להיות: כדורגל!