מאמנים לשלום

קורס "מאמנים לשלום" הנו קורס מדריכי כדורגל של "מפעלות חינוך וחברה". הקורס מיועד לבעלי זיקה לספורט עם אוריינטציה חינוכית, מתאים מאוד לסטודנטים.

רקע
בשנים האחרונות אנו ב'מפעלות חינוך וחברה', פונים לכיוון של עבודה וקידום של צעירים (גילאי 18+), דרך השימוש בספורט ככלי חינוכי וכמנוף להעצמה אישית בדרך להיותם אזרחים טובים ותורמים בחברה. 
התוכנית "מאמנים לשלום" נועדה לענות על שני יעדים מרכזיים– הן כמסגרת להכשרה תעסוקתית רחבת היקף והן כמנוף לשינוי חברתי דרך השימוש בכדורגל ככלי חינוכי לפתרון סכסוכים וחינוך לשלום.
אנו מאמינים כי המפגש בין המדריכים לחניכים הינו כר פורה להנחלת ערכים חברתיים וחינוכיים, לכן על המדריכים להיות מוכשרים לכך ולהוות דוגמה אישית.
התוכנית במימון קרן ה –USAID מכספי העם האמריקאי.

המסר המרכזי של התוכנית
שימוש בכדורגל ככלי חינוכי וככלי לדו קיום, פתרון סכסוכים וגישור על פערים תרבותיים וחברתיים מתוך כבוד הדדי. 
במסגרת התוכנית אנו פעילים לקידום יוזמה חברתית בתוך הקהילה. כל זאת כדרך אל שינוי חברתי.

מסגרת התוכנית
התוכנית נחלקת לשני שלבים. השלב הראשון הינו ההכשרה המקצועית והחינוכית, השלב השני הינו פתיחת הקבוצה ביישובים שונים בארץ. 
'מפעלות חינוך וחברה'  אחראית על הפעלתה של כלל התוכנית על כל שלביה, משמע, אחריות על הובלה וניהול קורס מדריכי הכדורגל, תכנון וביצוע כלל ההכשרות התקופתיות למאמנים- חינוכיות ומקצועיות, הליווי המקצועי השוטף של הקבוצות, ביטוח הפעילות של החניכים והצוות המקצועי, ארגון טורנירים אזוריים וכלל ארציים, ביגוד וכלל הציוד הנדרש לאימון, כרטיסי כניסה לחניכים למספר רב של משחקי הבית של מועדון הכדורגל הפועל ת"א ועוד.

פירוט התוכנית
שלב ההכשרה: המשתתפים  עוברים קורס מדריכי כדורגל בפיקוח מנהל הספורט (200 שעות אקדמאיות), קורס זה מסמיך אותם לאמן קבוצות כדורגל המונה שחקנים עד גיל 16. בנוסף לתוכן המקצועי בענף  משולבים תכנים של שימוש בספורט ככלי חינוכי, חינוך לשלום ודו קיום,  גישור על פערים תרבותיים וחברתיים ופתרון סכסוכים באמצעות הכדורגל (90 שעות אקדמאיות נוספות).  המשתתפים עוברים קורס עזרה ראשונה מורחב (28 שעות אקדמאיות).

שלב ההתנסות: המשתתפים מאמנים 2 קבוצות כדורגל סמוך למקום מגוריהם, שעה וחצי בשבוע לכל קבוצה. סה"כ 75 שעות אימון בהתנדבות. על המאמנים ליישם את הידע שהם רכשו במהלך השלב הראשון של התוכנית, בכל הנוגע לתוכן המקצועי ולחינוך לשלום ודו קיום, וכך לגרום להתפשטות הידע לאלפי ילדים. 
בנוסף במהלך שלב זה יתקיימו מפגשים בין הקבוצות אותם מפעילים המאמנים השונים. הן מפגשים בין קבוצות ערביות ליהודית והן בין קבוצות מאותו המגזר. כל זאת על מנת ליישם את אשר נלמד לאורך הדרך.
גילאי היעד של החניכים בקבוצות הם 6-14 גם בנים וגם בנות.

יוזמה חינוכית: המשתתפים (המאמנים) רשאים להציג הצעה ליוזמה לפעילות נוספת או  פרויקט חינוכי חד פעמי. במידה וההצעה תתקבל מפעלות חינוך וחברה תגייס את העלות הדרושה לביצוע הפעילות. בפרויקט זה יש לחשוף עוד כ- 50 ילדים ובני נוער חדשים, כאלו שאינם חברים בקבוצות אותם הם מאמנים.