האיטי


מפעלות חינוך וחברה לוקחת לעצמה משימות חברתיות רבות בארץ אך יודעת להתגייס גם למשימות עולמיות. פחות מחודש לאחר רעידת האדמה האיומה בהאיטי, במרץ 2010, כבר היה שם שחף פריפז - רכז אשכול דרום של מפעלות חינוך וחברה.

ב- 12.1.2010 ארע אסון בהאיטי, רעידת אדמה אכזרית, אשר הותירה מאחוריה מאות אלפי הרוגים ופצועים. חודשיים לאחר מכן, מצטרפת מפעלות למשלחת של "נתן", כאשר האוריינטציה שונתה לפעילות בונת קהילה, תוך מתן דגש על הקניית כלים להתמודדות פסיכולוגית וחברתית. עיקר הפעילות בוצע בשתי מחנות פליטים ארעיים: סנט מארי ורו דה באטימו בפאתי הבירה פורט או פרינס. 

הפעילות שתוכננה לכ- 80 ילדים כללה, בסופו של דבר, מעל 200 והתכנים שהועברו במסגרתה היו של התמודדות עם פוסט טראומה במסגרת כדורגל. מודל ההפעלה התבסס על שותפות מקומית עם ארגון "PRODEV", ארגון שמקדם עשייה חינוכית ברחבי המדינה. הארגון המקומי לקח בעלות על הפרויקט והמאמנים שהוכשרו במסגרת ההתערבות של מפעלות, ממשיכים את העשייה עד היום, במסגרת PRODEV ובליווי צוות מפעלות. כמו כן, קשר נוצר עם מנהיגי הקהילה המקומיים להעצמה ולקיחת אחריות מקומית, דרך מנהיג בשם פרופט. שחף מעיד שפעילות הכדורגל צלחה בצורה בלתי רגילה במחנות הפליטים בהאיטי, ואם זאת מבחן התוצאה המשמעותי יותר, הוא המשכיות הפעילות ברת הקיימא לאורך זמן, כפי שהיא מתבצעת היום 4 חודשים לאחר עזיבת האי.

הפעילות בהאיטי בוצעה במסגרת ארגון "נתן", קואליציה של ארגונים ישראלים הפועלים לסיוע הומניטארי בינלאומי, מתאגדים על פי צו השעה, בכל אסון עולמי. הארגון החל את פועלו בגיאורגיה,לאחר מכן בצונאמי וכיום בהאיטי. נציגנו שחף הצטרף למשלחת חמישית של "נתן" בהאיטי.