קמרון

קשר ראשוני שנוצר בין תומס ליבי (נשיא האקדמיה לכדורגל לילדים בסיכון ושחקן עבר בנבחרת קמרון) לשגריר ישראל בקמרון, מר אבי ניר בשנת 2007 הוביל למעורבות בינלאומית יוצאת דופן של מפעלות.

באקדמיה זו פועלים כ 380 ילדים ונוער בגילאי 6-22, מתוך מטרה לקדם את יכולות הכדורגל שלהם לרמה מקצוענית. מפעלות הוסיפה את המימד של שילוב ערכים, חינוך ונורמות דרך הפעילות במגרש הכדורגל (על בסיס תוכנית "דרך המגרש" והתאמתה לאוכלוסייה בקמרון).  המטרות שמפעלות העמידה לעצמה בנסיעה היו: הצגת את עקרונות  הפעולה של מפעלות בקשר שבין חינוך וספורט וחיבור בין נושאים חינוכיים וערכיים ואימון ילדים ונוער במצבי סיכון, העצמת המאמנים שהינם מתנדבים ותפקידם מול הקבוצות שלהם והרחבת המעגלים של פעילות האקדמיה מעבר לכדורגל (קשר עם בית ספר, קהילה, הורים וכדומה) מתוך הבנה כי זו המסגרת היחידה אליה הילדים ובני הנוער מחויבים מתוך רצון ובחירה. מודל העבודה באקדמיה כלל שילוב בין הכשרת מאמנים לעשייה חינוכית וחברתית דרך כדורגל ובניית מסגרת של אימונים לדוגמא ותצוגות תכלית אל מול בני הנוער באקדמיה.

הפעילות הוכתרה בהצלחה אדירה וחשפה מאמנים שהיו מוכשרים לתחום הכדורגל לפן נוסף שאותו ניתן לשלב במסגרת האימונים. ההיבט החינוכי והחברתי של הכדורגל, שלא היה מפותח עד אז, קיבל תפנית משמעותית עם המעורבות של צוות מפעלות והכשרת המאמנים. כמו כן, הושם דגש על המשכיות העשייה במסגרת האקדמיה תוך שימוש בכלים של התוכנית של מפעלות, גם לאחר סיום ההתערבות.

תומס ליבי סיכם את החוויה מבחינתו: "תודה היא מילה קטנה מידי. מה שמפעלות הוכיחה למאמנים היא כי בידיהם המפתח לעתיד של הילדים ושהלמידה השבוע תעניק להם ערך מוסף להתפתחות ולהצלחה במטרה זו. הפעילות וההכשרה אפשרה פתיחת צוהר שלא היה קיים בשפה של המאמנים – תפקידם כמנהיגים כלפי הילדים".