רואנדה

בתחילת 2009 נשלח צוות של "מפעלות", בתיווך וסיוע הסוכנות היהודית, לכפר "אגהוזו שלום", כפר נוער המנוהל ע"י יהודים אמריקאים, בו מתגוררים כ-125 נערים ונערות בקבוצת סיכון, כולם יתומי רצח העם ברואנדה משנת 1994. חניכי הכפר הגיעו אליו, מכל קצוות רואנדה, רק כשלושה חודשים לפני הגעת צוות "מפעלות" למקום. מטרת השתלבותנו בעשייה הייתה הקמת קבוצות כדורגל המשתמשות בספורט כאמצעי חינוכי-חברתי המאפשר התמודדות עם פוסט-טראומה, לצד יישום תוכנית חברתית על בסיס שנתי לילדי הכפר. 

הטמעת הפעילות ועקרונותיה בוצעו במספר דרכים בהן הצגת סדרות של אימונים לדוגמה שנערכו לקבוצות בני הנוער בכפר כמו גם מתן כלים מעשיים והכשרה מקצועית וחברתית להמשך פעילות שנתית שתנוהל על ידי צוות המדריכים בכפר. האתגרים המרכזיים שהתמודדנו עימם בתהליך ההתערבות כללו מענה נדרש בנושאים הרגישים לילדים, וכן הכשרה של צוות מקומי לא מיומן לעשייה מקצועית, הן בתחום הכדורגל והן בתחום החברתי-חינוכי. התהליך עצמו הוכתר כהצלחה והמאמנים דיווחו כי הידע שרכשו מנציגי "מפעלות" הוא יעיל, ישים ובעיקר בעל חשיבות ורלוונטיות להמשך העבודה בכפר. לדבריהם, הפעילות דרך הכדורגל מקלה על הילדים את התמודדותם עם קשיים ומאפשרת החזרת יסוד מארגן לחייהם.

צוות "מפעלות" ממשיך בליווי הפעילות גם מהארץ דרך שיחות עם הרכז החברתי והמאמן (המאפשרות הנחייה, ייעוץ וסיוע מרחוק), מעקב אחרי דפי דיווח שהמאמן שולח וייעוץ לפעילויות המשך כדי לאפשר את הפיכת הפעילות לשגורה בחיי הכפר והתנהלותו.